Hírek
2014. Október 26. 09:09, vasárnap |
Helyi
Forrás: Erdősné Fedeles Zita
1956-ra emlékeztek a Belvárosiban

„A béketűrés népe fellázadt, és maga ment a sorsának elébe”
Az 58 évvel ezelőtti nagy, történelemformáló napok a magyarság életében 1848 márciusához hasonlíthatók. Csakhogy 1956-ban hamarabb jött a bukás, utána véres, kegyetlen megtorlással.
A műsor összeállítói - Dr. Smátroláné Renczes Edit és Nyári Éva - arra törekedtek, hogy középpontba állítsák a magyarok hősies erőfeszítéseit, a nemzet felemelkedését a mélypontról. Ha csak néhány napra is, de a magyarok kivívták a szabadságukat. A fekete ruhába öltözött 8.a osztály ifjai megelevenítették a világháború utáni újjáépítés időszakát, a Rákosi-korszakot, amikor mindennapossá váltak a bebörtönzések, a kivégzések. A magyarok álmai szertefoszlottak, október 23-án „fekete-fehérben menetelt szépen a kritikus tömeg” megelégelve a sok igazságtalanságot. Válaszul dübörögtek a szovjet lánctalpasok, leverték a forradalmat. Zokog ez a föld - énekelték szívbemarkolóan a lányok, számon kérték az idegen megszállókon 1000 év alatt a sok szenvedést és megaláztatást.
Akik nem láttak más kiutat, azok külföldre menekültek. Az itthon maradók egy jobb jövő reményével búcsúztatták őket:
„Az úton majd néha gondolj reám,
Ez a föld a tiéd, ha elmész, visszavár.”
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 17. 10:33, csütörtök | Helyi
Tolna vármegye tűzoltói 2025-ben is megküzdenek a lépcsőkkel
Április 12-én, szombaton a „Rollover” névre keresztelt lépcsőfutó bajnokság sorozat idei második versenyét bonyolították le a Balatonon.
2025. Április 15. 08:17, kedd | Helyi
A hónap műtárgya – Fekete István Múzeum Dombóvár
Április hónap műtárgyának Fekete István és Piller Edith esküvői meghívóját választotta a múzeum.
2025. Április 14. 08:43, hétfő | Helyi
Az Apáczai Csere János Technikum csapata nyerte a Buzánszky Jenő Emléktornát
A hagyományos Buzánszky Jenő emléktornát hat középiskolai csapat részvételével rendezték meg Dombóváron, az MMSZ Esterházy Miklós Technikum műfüves pályáján.