Városlista
2024. december 16, hétfő - Etelka

Hírek

2021. Február 10. 09:39, szerda | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

A Sars-CoV-2-vel rokon koronavírusokat hordozhatnak a denevérek szerte Ázsiában

A Sars-CoV-2-vel rokon koronavírusokat hordozhatnak a denevérek szerte Ázsiában

A Covid-19-et okozó Sars-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust azonosítottak a kutatók egy kelet-thaiföldi vadrezervátum denevérjeiben, ami alapján a szakemberek úgy vélik,

hogy a repülő emlősök az új típusú koronavírussal rokon vírusokat hordozhatnak szerte Ázsiában - olvasható a BBC News honlapján.

A Szingapúri Nemzeti Egyetemen dolgozó Lin-Fa Wang által vezetett mostani tanulmány készítői egy kelet-thaiföldi vadrezervátum mesterséges barlangjában élő kis patkósdenevéreknél mutatták ki a Sars-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust. A RacCS203 nevű vírus genomja 91,5 százalékos egyezést mutat a SARS-CoV-2 génkészletével.

Szintén közeli rokonságban áll egy másik koronavírussal, a RmYN02-vel, amelyet a dél-kínai Jünnan tartományban élő denevérek hordoznak és amelynek genomja 93,6 százalékban egyezik a Sars-CoV-2-jével.

A Nature Communications című folyóiratban publikált tanulmány készítői a mintavételi terület (csak Thaiföld) és a minta nagyságának korlátozottsága ellenére biztosak abban, hogy "a Sars-CoV-2-vel nagyfokú genetikai hasonlóságot mutató koronavírusok széles körben jelen vannak a denevérekben Ázsia számos országában és régiójában".

A Thaiföldről, Szingapúrból, Kínából, Ausztráliából és az Egyesült Államokból származó kutatók megvizsgálták a denevérektől, valamint egy Dél-Thaiföldön lefoglalt tobzoskától vett antitesteket.

Az antitestek képesek voltak semlegesíteni a járványt okozó vírust, ami ugyancsak alátámasztja, hogy a SARS-CoV-2-vel rokon koronavírusok cirkulálnak szerte Délkelet-Ázsiában.

Korábbi tanulmányok azt sugallják, hogy a Sars-CoV-2 természetes hordozója valamilyen állat, a legnagyobb valószínűség szerint denevér lehetett, és a kórokozó egy közvetítő fajon keresztül terjedhetett át az emberre.

A vírus pontos eredetét az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy szakértői csoportja vizsgálja jelenleg Kínában. Keddi sajtóértekezletükön felettébb valószínűtlennek mondták, hogy az új típusú koronavírus egy kínai laboratóriumból származik, feltehetően egy közvetítő fajon keresztül terjedt át az emberre, melyet azonban továbbra sem sikerült pontosan azonosítani.

Peter Ben Embarek, a csoport vezetője sajtótájékoztatóján elmondta, a kutatások arra mutatnak, hogy a vírus természetes hordozói egyes denevérfajok lehetnek. Hozzátette, hogy a denevérekről egy közvetítő fajon keresztül terjedhetett át a kórokozó az emberre. Ennek meghatározásához további célzott vizsgálatokra lenne szükség, nemcsak Kínában, hanem más országokban is - hangoztatta.

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 15. 09:24, vasárnap | Külföld

Ausztria ezer eurót ad a szíriai menekülteknek, ha hazamennek

Az osztrák kormány ezer euró készpénztámogatást ajánlott fel azoknak a szíriai menekülteknek, akik készek visszatérni hazájukba Bassár el-Aszad elnök bukása után

2024. December 15. 09:21, vasárnap | Külföld

Leminősítette Szlovákiát a Moody's

Leminősítette Szlovákiát a Moody\'s Ratings, mindenekelőtt a szlovákiai gazdaság intézményi környezetének folyamatos romlásával indokolva a döntést.

2024. December 13. 07:24, péntek | Külföld

Donald Trump: Határozottan ellenzem, hogy rakétákat indítsanak több száz mérföldes távolságra Oroszország területén

A Time amerikai magazin Donald Trumpot választotta az év emberének immár másodszor

2024. December 11. 07:31, szerda | Külföld

Donald Tusk: már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások

Már ezen a télen megkezdődhetnek az ukrajnai háborúról szóló béketárgyalások - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök kedden Varsóban.