Városlista
2025. január 19, vasárnap - Sára

Hírek

2015. Október 28. 21:18, szerda | Helyi
Forrás: Dombóvári Belvárosi Általános Iskola

Az 1956-os forradalomra emlékeztek a Belvárosiban

Az 1956-os forradalomra emlékeztek a Belvárosiban

Az 1956-os forradalom és szabadságharc a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt, ennek évfordulóját színvonalas műsorral ünnepelte a Dombóvári Belvárosi Általános Iskola.

A megemlékezés szervezői a két hétre kivívott szabadság euforikus boldogságát állították műsoruk középpontjába. A 8. évfolyamos tanulók által szavalt szövegek, a megelevenített történelmi pillanatok, a kórus által énekelt dalok mind-mind a forradalmi hangulat és a buzgó tettvágy képeit igyekeztek újfent elénk tárni. 1956 forradalmának elindítói között ott találjuk a szervezkedő magyar ifjúságot, amely vitaesteken bírálta a diktatúrát és követelte Rákosi Mátyás lemondását – skandálva a forradalom jelszavait –, amelyek a szereplők által most iskolánk diáktömegéből újra visszhangzottak. A politikai vezetés válságba kerülésével és az október 23-i békés tüntetéssel kezdetét vette a forradalom, mellyel Budapest és néhány nappal később a vidék is világpolitikát formáló események helyszíne lett. A hamarosan bekövetkező fordulópontot Nagy Imre november 4-i archív rádióbeszéde idézte meg, melyben bejelenti a szovjet csapatok inváziójának megindulását.
A harcok és a forradalom leverését táncos koreográfia elevenítette fel. 1956 őszén sok embernek kellett egész életre kiható döntést hoznia: menni vagy maradni? Volt, akinek ez a döntés később az életébe került, másoknak hosszú börtönéveket vagy több évtizednyi emigrációt jelentett. Ezt a dilemmát jelenítette meg a 7.a osztályosok tánca Nyári Éva irányításával.
A műsor záróakkordjaként megjelenő stilizált országhatár a hazától és a szabadságtól való búcsúzás szimbóluma, hisz aki elment, az a hazájától, szülőföldtől búcsúzott, aki maradt, az a szabadságától.
A műsor díszlete, a szereplők korhű öltözéke, a megjelenített koreográfiák, a szövegek és énekek, nem utolsó sorban pedig a rengeteg befektetett munka keretbe foglalta az akkori eseményeket.
A színvonalas műsort Balogh Lászlóné, a forradalmi ifjúság látványos mozgásos koreográfiáját Ockenfusz Enikő állította össze, a diákkórus énekeit Főbusz Nóra vezényelte.

Marton Csilla

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 17. 16:38, péntek | Helyi

Fekete István Emléknapot tartanak Göllében

Az emléknapot az író születésének 125. évfordulója alkalmából rendezik január 25-én.

2025. Január 16. 10:18, csütörtök | Helyi

A havas útról lecsúszva felborult egy autó Döbrököznél

Január 15-én a havas úttesten megcsúszott, fának ütközött, majd az oldalára borult egy személyautó Döbröközön, a 6532-es számú út 16. kilométerénél.

2025. Január 14. 16:22, kedd | Helyi

Buzánszky Jenőre emlékeztek halálának 10. évfordulóján

Nagy Roland alpolgármester osztotta meg gondolatait az olimpiai aranyérmes, világbajnoki második helyezett kiváló labdarúgóról.

2025. Január 13. 10:06, hétfő | Helyi

A hónap műtárgya - Fekete István Múzeum

2025. január hónap műtárgyának Fekete István író horgászfelszerelését választották, melyet 1995-ben az író özvegye, Piller Edith adományozott a dombóvári múzeumnak.