Hírek
2012. Január 03. 08:12, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu - Kovács András
Hogyan lehet túlélni a brutális megszorításokat?

Akár Magyarország számára is jó példa lehet az a rövid idő alatt végrehajtott gazdasági átalakítás, amelyet Lettországban hajtottak végre a 2008-as világgazdasági krízis kitörését követően.
A GDP közel 10 százalékéra rúgó kiigazítás mára meghozta az eredményét és mostanra 6,6 százalékos gazdasági növekedést produkál a balti állam.
Mint arról lapunk korábban beszámolt, egyre többen sürgetik a hazai állami újraelosztás mértékének a csökkentését a gazdaság gyorsabb növelése érdekében. Sokak szerint az állam olyan célokra költ, amelyek indokoltsága vitatható, olyanokra viszont nem – vagy nem eleget –, amelyek valóban hozzájárulnának a gazdaság fejlődéséhez, így az adófizetők nem érzik sajátjuknak a közkiadásokat.
Ennek kapcsán az utóbbi időben egyre többen hívják föl a figyelmet arra a teljesítményre, amit Lettország mutatott föl a gazdasági válság 2008-as kezdetétől. A balti ország gazdasága 2000-től 2007 végéig éves átlagban 9 százalékkal növekedett, köszönhetően a hitelekből finanszírozott, tudatosan magas szinten tartott belső fogyasztásnak.
Közel ötödével csökkent a gazdaság mérete
A külföldi hitelekből finanszírozott fogyasztás mellett a belső megtakarítások szintje alacsony volt, a jövedelmek növekedését nem kísérte azonos ütemben a termelékenység növekedése, a gazdasági aktivitás viszonylag alacsony szinten állt. Az egyensúlyi problémákat tetézte egy ingatlanpiaci árbuborék kialakulása is. Lettország hosszú távon fenntarthatatlan gazdaságpolitikája – a világgazdasági válság következményeivel, és a külföldi források elapadásával tetézve – 2008 végére mély recesszióba sodorta az országot.
A 2009-es év igazi mélyrepülés volt a gazdaság számára. A GDP csökkenése a harmadik negyedévben érte el mélypontját, az év egészére 18 százalékos volt a visszaesés mértéke. Az akkori jobbközép kormánynak a súlyos gondok közepette az IMF-hez kellett fordulnia, amely 7,5 milliárd eurós hitelkerettel segítette ki az országot.
Kétszer is bizalmat kaptak
Darvas Zsolt gazdasági elemző egy írásában rámutatott arra, hogy 2009-ben a GDP 9,4 százalékával javították a költségvetés egyenlegét – miközben a nemzeti össztermék 17 százalékkal zsugorodott. Ez nagyban súlyosbította a gazdaság és a foglalkoztatottság visszaesését, de megteremtette a fenntartható költségvetési helyzet alapját. Az állástalanok aránya 2010-re 18,4 százalékra nőtt.
Ami mindenképpen egyedülálló a lett esetben, hogy a hasonló recessziót és kiigazítást elszenvedő országokban az aktuális kormányt leváltják. Ezzel szemben a 2010. október 2-án tartott voksoláson a kabinet közel kétharmados felhatalmazást kapott programja folytatásához, míg a tavalyi előre hozott választáson is bizalmat szavaztak Valdis Dombrovskis kormányának.
Kitörtek a mélységből
Az erőfeszítéseknek meglett az eredménye, mivel a 7,5 milliárd eurós összegből csak 4,36 milliárd eurót használt fel a kormány, s többre már nem is lesz szüksége, miután Lettország tavaly nyáron egy 500 millió dolláros kötvénykibocsátással sikeresen visszatért a nemzetközi tőkepiacra. A miniszterelnök egy korábbi nyilatkozatában elmondta, a balti állam azzal volt képes kilábalni a válságból, hogy a kormány hirtelen, jelentős költségvetési kiigazítást hajtott végre, azaz csökkentette a közszférában alkalmazottak béreit, csökkentette valamennyi minisztérium kiadását, és emelte az szja-kulcsokat.
Az idei második negyedévben már 2,2 százalékos növekedést ért el a gazdaság az első negyedévhez képest, az egy évvel korábbi szintet pedig 5,3 százalékkal haladta meg. A bővülés a harmadik negyedévben tovább gyorsult, így a hazai össztermék 6,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel immár négy negyedév óta erősödött folyamatosan a lett gazdaság. Elemzők szerint az egész éves gazdaságbővülés megközelítheti az 5 százalékot.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 12. 07:46, szombat | Külföld
Hszi Csin-ping: a vámháborúnak nincs győztese
2025. Április 12. 07:43, szombat | Külföld
Fehér Ház: Donald Trump különmegbízottja közvetlen tárgyalást folytat Vlagyimir Putyinnal a tűzszünet előmozdítása érdekében
Az amerikai elnöki különmegbízott Oroszországban közvetlen tárgyalást folytat Vlagyimir Putyin elnökkel az ukrajnai tűzszünet előmozdítása érdekében – közölte a Fehér Ház szóvivője pénteken.
2025. Április 10. 07:07, csütörtök | Külföld
Donald Trump 90 napra felfüggesztette a vámokat, Kínát kivéve
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
2025. Április 08. 07:54, kedd | Külföld
Londoni elemzők: recessziós kockázatot jelentenek a vámok az amerikai gazdaságban
Londoni pénzügyi elemzők szerint recessziós kockázatot jelentenek az amerikai gazdaságban a meredeken megemelt importvámok hazai inflációs és fogyasztási hatásai.