Hírek
2019. November 19. 05:00, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Kúria: A borravalót elkülönítve kell kezelni
A Kúria elvi döntése szerint a borravalót elkülönítve kell kezelni, ha bekerül a pénztárgépbe, valamint csak kivételes esetben térhet el a pénztár pénzkészlete a pénztárgép egyenlegétől
- tudatta a legfelsőbb bírói fórum közleményben hétfőn. Madarász Gabriella, a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: a konkrét közigazgatási perben az adóhatóság megbírságolt egy fővárosi kávézót, mert ellenőrzésnél a pénztárgép kasszájában többletet találtak. A vendéglátóhely úgy működött, hogy a vendégek az asztaloknál a pincéreknek fizettek, a pincérek az ellenértéket a borravalóval együtt a pénztárcájukba tették, majd időközönként onnan a pénztárgépbe. A napi bevételt az irodában tartották, a borravalót pedig a pultnál, egy dobozban.
Az adóhatóság álláspontja szerint az online pénztárgépben minden pénzmozgást rögzíteni kell, a tényleges bevétel és a pénztárzárás bevétele közötti eltéréssel a mulasztás megvalósult, ezért bírságoltak.
A cég bírósághoz fordult a bírság miatt, és a közigazgatási perben felmerült, hogy - bár fő szabály szerint a pénztárban lévő pénzkészletnek összeg és pénznem szerint meg kell egyeznie a pénztárgépen bizonylatolt értékesítések és egyéb pénzmozgások egyenlegével - a szabályozás megenged kivételt, ha az eltérést az "üzemeltető működési sajátosságai" okozzák és az eltérés mértéke ezekhez igazodik. A felperes pedig éppen arra hivatkozott a perben, hogy a borravaló kezelése olyan, az üzemeltető működési körébe eső sajátosság, amely alapot ad a pénztári egyenleg és a pénzkészlet eltérésére.
A Kúria október 31-én meghozott határozatában ugyanakkor kimondta: a szabály alól önmagában csak azért, mert borravalóval dolgoznak, még nem lehet kivételt tenni. A szabályozás ugyanis lehetővé teszi egy kód alkalmazásával, hogy a borravalót elkülönítve, jogszerűen pénztárgépbe helyezzék.
Az "üzemeltető működési sajátosságai" az olyan helyzetekre vonatkoznak, amelyekben a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás és az ellenérték bevételezése között a tevékenység jellege vagy fizikai jellemzői miatt szükségszerűen hosszabb idő telik el. Tipikusan ilyen lehet például az ételkiszállítás, a csomagküldés - magyarázta Madarász Gabriella szóvivő, a Kúria nyugalmazott tanácselnöke.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 12. 08:23, kedd | Belföld
Varga Mihály: az új gazdaságpolitika költségvetése a 2025-ös
A 2025-ös büdzsé az új lehetőségek, az új gazdaságpolitika és a béke költségvetése lehet - mondta a 2025. évi költségvetési törvényjavaslat ünnepélyes átadásán Varga Mihály pénzügyminiszter hétfőn a Parlamentben.
2024. November 12. 08:22, kedd | Belföld
Nagy Márton: négyezer milliárd forintot juttat a gazdaságba a kormány új gazdaságpolitikai akcióterve
A kormány 21 pontos gazdaságpolitika akcióterve mintegy 4000 milliárd forintot mozgat meg a gazdaságban jövőre, ebből több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak -
2024. November 12. 08:11, kedd | Belföld
Nemzeti konzultáció - Országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai
Országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai - jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán közzétett videóban a Fidesz - KDNP kommunikációs igazgatója.
2024. November 12. 08:10, kedd | Belföld
Átadták a Nemzetközi Úszó- és Vízilabda-Szövetség ideiglenes irodáját Budapesten
Átadásra került a Lausanne-ból Budapestre átköltöző Nemzetközi Úszó- és Vízilabda-Szövetség (World Aquatics) ideiglenes irodája, 2027-től viszont már a teljes globális központ a magyar fővárosból fogja a munkáját ellátni