Városlista
2024. december 16, hétfő - Etelka

Hírek

2017. December 19. 13:43, kedd | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:

Nagy-Britannia törvénybe foglalja az EU-állampolgárok jogosultságait

Nagy-Britannia törvénybe foglalja az EU-állampolgárok jogosultságait

A brit miniszterelnök szerint a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok jogosultságait törvény rögzíti majd, és e törvénynek brit bíróságok szereznek érvényt.

Theresa May hétfő délután számolt be a londoni alsóház képviselőinek a múlt heti brüsszeli EU-csúcsról. A találkozón az unióban maradó tagállamok állam- és kormányfői úgy döntöttek, hogy el lehet kezdeni a brit EU-tagság megszűnéséről folyó tárgyalássorozat második szakaszát, amely a Brexit utáni kapcsolatrendszerről - elsősorban a kereskedelemi kapcsolatokról - szól majd.

Az első tárgyalási szakaszban mindenekelőtt a külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak szavatolásáról, a brit pénzügyi kötelezettségekről, valamint az Ír Köztársaság és Észak-Írország közötti fizikai határellenőrzés újbóli megjelenésének elkerüléséről volt szó.

Theresa May hétfői alsóházi tájékoztatójában kijelentette: a pénteki EU-csúcson viszonosságra alapuló megállapodás született a Nagy-Britanniában élő külföldi, illetve az uniós országokban élő brit állampolgárok jogosultságairól. A brit kormányfő hozzátette: ezt tekintette elsődleges fontosságú feladatának a Brexit-tárgyalások első szakaszában.

Mindkét célt sikerült elérni, és ez karácsony közeledtével megnyugvással töltheti el a külföldi EU-polgárokat és a más EU-tagállamokban letelepedett briteket - fogalmazott a brit miniszterelnök.

Az EU-val szembeni brit pénzügyi kötelezettségekről Theresa May azt mondta: a tárgyalásokon sikerült jelentősen csökkenteni e fizetési kötelezettségeket, amelyeknek összege "észszerű feltételezések alapján" jelenleg 35-39 milliárd font (12 500-14 ezer milliárd forint) közé becsülhető.

Ez hozzávetőleg négyévi brit EU-költségvetési hozzájárulásnak felel meg, és London várakozása szerint e négy évből kettő a brit EU-tagság után tervezett átmeneti időszakra esik - mondta a brit kormányfő.



A kilépés utáni, várhatóan kétévi átmeneti időszakot London javasolja, azzal az érvvel, hogy a brit EU-tagság megszűnésének valószínű időpontjában, 2019 márciusában még sem az Egyesült Királyság, sem az Európai Unió, sem az EU-tagállamok nem lesznek abban a helyzetben, hogy zökkenőmentesen meghonosíthassák az új kapcsolatokat megalapozó feltételrendszer számos elemét.

Theresa May hétfői alsóházi felszólalásában hangsúlyozta: az Egyesült Királyság már "e szigorúan korlátozott időtartamú" átmeneti időszakban sem lesz az EU egységes belső piacának és vámuniójának tagja, mivel addigra kilép az EU-ból is.

May szerint ugyanakkor London azt javasolja, hogy ebben az időszakban az Egyesült Királyság és az Európai Unió még a jelenlegi feltételekkel férhessen hozzá egymás piacához.

A brit kormányfő hangsúlyozta azt is, hogy London szándékai szerint azoknak a külföldi EU-munkavállalóknak, akik ebben az átmeneti időszakban érkeznek Nagy-Britanniába, már regisztrációs kötelezettségük lenne. Theresa May szerint ez is a majdani új brit bevándorlási rendszer előkészítésének része lesz.

A brit kormány többször megerősített szándéka szerint azok a külföldi EU-állampolgárok, akik a brit EU-tagság megszűnésének várható időpontjában, 2019. március 29-én már öt éve folyamatosan és törvényesen Nagy-Britanniában tartózkodnak, jogosultak lesznek a letelepedett státusra, és ezt egyszerű, szinte automatikus hatósági eljárással megszerezhetik.

London az EU-val elért megállapodásban rögzítette azt is, hogy akik a brit EU-tagság megszűnésének napjáig öt évnél kevesebb ideje, de szintén életvitelszerűen és törvényesen Nagy-Britanniában tartózkodnak, ugyancsak maradhatnak, amíg nagy-britanniai tartózkodásuk időtartama eléri az öt évet, és onnantól ők is jogosultak lesznek állandó tartózkodási engedélyre.

Az új regisztrációs kötelezettség azokra vonatkozik majd, akik Nagy-Britannia kilépése után érkeznek.

Theresa May hétfői alsóházi tájékoztatójában kijelentette: Nagy-Britannia az átmeneti időszakban már elkezdi saját független jövőben kereskedelempolitikájának előkészítését, kereskedelmi egyezményekről kezd tárgyalásokat leendő partnerországokkal, és ha lehetséges, alá is írja e megállapodásokat, amelyek az átmeneti időszak vége után lépnének érvénybe.

London az Európai Unióval is szabadkereskedelmi megállapodást szeretne kötni a Brexit utáni időszakra.

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 16. 06:00, hétfő | Külföld

Ukrán elnök: Oroszország megkezdte az észak-koreai katonák bevetését a harcokban

Már vannak bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a Telegramon.

2024. December 15. 09:24, vasárnap | Külföld

Ausztria ezer eurót ad a szíriai menekülteknek, ha hazamennek

Az osztrák kormány ezer euró készpénztámogatást ajánlott fel azoknak a szíriai menekülteknek, akik készek visszatérni hazájukba Bassár el-Aszad elnök bukása után

2024. December 15. 09:21, vasárnap | Külföld

Leminősítette Szlovákiát a Moody's

Leminősítette Szlovákiát a Moody\'s Ratings, mindenekelőtt a szlovákiai gazdaság intézményi környezetének folyamatos romlásával indokolva a döntést.

2024. December 13. 07:24, péntek | Külföld

Donald Trump: Határozottan ellenzem, hogy rakétákat indítsanak több száz mérföldes távolságra Oroszország területén

A Time amerikai magazin Donald Trumpot választotta az év emberének immár másodszor