Hírek
2015. Június 12. 14:42, péntek |
Helyi
Forrás: Tolna Megyei Önkormányzat
Példaértékű együttműködést kötött a megyei önkormányzat és három vidékfejlesztési társulás
A szerződés a vidékfejlesztési források közös tervezéséről szól.
Vidékfejlesztési források közös tervezéséről szóló szerződést kötött a Tolnai Hármas Összefogás Vidékfejlesztési Szövetség a Tolna Megyei Önkormányzat Hivatalával, a Völgységi Önkormányzatok Társulásával, valamint a Kapos-menti Terület- és Vidékfejlesztési Társulással. Az országosan is példaértékű együttműködés a 2014-2020 közötti finanszírozási időszak LEADER forrásainak tervezését segíti. A Hivatal épületében került sor a szerződés aláírásával egybekötött sajtótájékoztatóra, amelyen a Közgyűlés elnöke, Fehérvári Tamás, Dr. Gábor Ferenc megyei főjegyző, valamint a társulások elnökei, Filóné Ferencz Ibolya, Pintér Szilárd és Naszvadi Balázs vettek részt.
A Tolna megyei LEADER szervezetek üdvözölték a kezdeményezést, mely szerint a megyei önkormányzat segítséget nyújt a megyébe érkező vidékfejlesztési források tervezésében – kezdte a tájékoztatást Fehérvári Tamás. Mint elmondta, a források eredményes lehívásának egyik fontos feltétele, hogy a terület- és vidékfejlesztési szereplők együttműködjenek a tervezés során. Kiemelte, hogy a 10 ezer fő alatti települések fejlesztési tevékenységének sikeréhez kívánnak hozzájárulni, mind szakmai, mind erkölcsi segítségnyújtással. Ehhez a Hivatal szervezeti átalakítására lesz szükség, melynek eredményeként a Területfejlesztési Osztály Terület- és Vidékfejlesztési Osztállyá bővül, és a társulások szereplőivel szoros együttműködésben biztosítja a szakmai alapokat – jelentette ki az elnök. Fehérvári Tamás szerint a megye fő szerepe a fejlesztések összehangolása, ennek tükrében születik a megegyezés is.
Filóné Ferencz Ibolya bonyhádi polgármester, mint a Völgységi Önkormányzatok Társulásának elnöke felszólalásában az összefogásra helyezte a hangsúlyt. Fehérvári Tamás által elmondottakra utalva emlékeztetett, hogy a Társulásban jelenlévő valamennyi település 10 ezer fő alatti lakosságszámmal bír. A Völgységben élő emberek segítését nevezte fő céljuknak, amelynek eléréséhez a szerződés megkötésével is közelebb kerülnek.
A Kapos-menti Terület- és Vidékfejlesztési Társulás elnöke, Pintér Szilárd történelmi pillanatnak nevezte az eseményt. Ennyire közel a megyéhez még sosem érezhette magát a Dombóvári térség, ezért büszkék lehetnek e szerződés megkötésére – tette hozzá. A gazdaságfejlesztést elősegítő projektek fő céljaként határozta meg, hogy a vállalkozások és a kistelepülések helyzetbe kerüljenek, ezáltal gyarapítva a térséget.
Gábor Ferenc főjegyző egyetértve az elhangzottakkal kijelentette, a szerződések megkötésével országosan is példaértékű összefogás valósul meg a Hivatal és a vidékfejlesztési szereplők között. Kiegészítésként elmondta, hogy a Hivatal koordinációs tevékenysége által minden párhuzamosság kiszűrhető a projektek illetve források tervezése során.
A Tolnai Hármas Összefogás Vidékfejlesztési Szövetség elnöke, Naszvadi Balázs emlékeztetett, hogy a korábbi fejlesztési időszakban nem volt példa hasonló összefogásra. Célként fogalmazta meg, hogy a megye valamennyi LEADER szervezete együttműködjön, ezáltal hatékonyabban valósíthatók meg a különböző térségek fejlesztési elképzelései. Felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unió hamarosan elfogadja a Vidékfejlesztési Programot, ezt követően hazánkban is elindulhat a tervezés és a források pontos összegei is megjelennek.
A tájékoztatót követően sor került a szerződések aláírására, amelynek céljai:
- a vidék fejlődési pályára állítása,
- a megyében található települési önkormányzatok, vállalkozások és civil szervezetek széles körének támogatása,
- a térségbe érkező fejlesztési források leghatékonyabb felhasználása,
- a vidék-város kapcsolatok újjáépítésének elősegítése (különös tekintettel a gazdasági kapcsolatokra),
- a megyébe érkező dedikált vidékfejlesztési és területfejlesztési források mellé az ágazati operatív programokból a lehető legtöbb fejlesztési forrás lehívása.
A szakmai együttműködés keretében a Tolna Megyei Önkormányzat Hivatala vállalja:
- a megyei szintű koordinációt a Helyi Fejlesztési Stratégia (HFS) készítése során,
- más alapok forrásaihoz való kapcsolódás lehetőségének vizsgálatát,
- a közvetlen LEADER vidékfejlesztési források kiegészítését valamennyi Operatív Program nyújtotta lehetőségekkel,
- tervezési módszertan kidolgozását a HFS tervezéséhez elsősorban a vidékfejlesztési források mellett a területfejlesztési források bevonásának lehetőségeiről.
A szakmai együttműködés keretében a terület-és vidékfejlesztési társulások vállalják:
- szakmai segítségnyújtás a HFS előkészítésében: helyzetfeltárás, koordináció, projektötletek gyűjtése, projektgazdák közötti kapcsolat elősegítése (pl. komplex projektek létrehozásához), fórumok megrendezése és ezen keresztül a nyilvánosság biztosítása a Dombóvári és a Bonyhádi járás területén.
A Helyi Fejlesztési Stratégia (HFS) tervezését megalapozó 521 millió forintos keretösszeg az Irányító Hatóság (IH) közleményében jelent meg, amely elsőként ismertette a LEADER HACS-ok 2014-2020 között rendelkezésre álló fejlesztési forrásait.
A helyi fejlesztési stratégiák elkészítéséhez értékelést kell készíteni a 2007-2013-as programozási időszakról. Ennek keretében az időszakban megvalósított vidékfejlesztési projektek (elsősorban LEADER) eredményeinek kiértékelése, valamint az újabb fejlesztési ciklusra vonatkozó vidékfejlesztési tárgyú projektek gyűjtése valósul meg. Ezt követően megkezdődik a 2014-2020-as tervezési időszakra vonatkozó stratégiai célok meghatározása is.
A szakmai együttműködés során a Tolna Megyei Önkormányzat és Hivatala vállalja, hogy a 2015. június 26-i Közgyűlésen kezdeményezi a szervezeti struktúra átalakítását, melynek célja, hogy vidékfejlesztésben jártas szakemberek segítsék a megyébe érkező vidékfejlesztési források tervezését és hatékony felhasználását.
A közös tervezés lehetőséget biztosít arra, hogy egy-egy jó elképzelés akár több alapból is finanszírozást kaphasson. Így a területfejlesztési forrásból (pl.: TOP) megvalósuló projektek szervesen kapcsolódhatnak akár több vidékfejlesztési forrásból (LEADER) megvalósuló fejlesztéssel. Valamennyi fejlesztési forrás ismeretében megvalósítható, hogy a LEADER szűkösebb forráskeretébe kizárólag a célt szolgáló fejlesztések kerüljenek be.
Az összefogás a kormányzat célkitűzésével párhuzamosan elősegíti, hogy a hazánkba érkező fejlesztési források 60 százaléka a gazdaságfejlesztést szolgálja.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 14. 14:17, szombat | Helyi
Rangos elismerést vehetett át Klotcz István, a Fortuna Étterem tulajdonosa
Az Aranyvilla díj a vármegye kiemelkedő vendéglátóhelyét illette.
2024. December 12. 09:45, csütörtök | Helyi
Ingyenes, szakképesítést adó képzések indulnak Dombóváron
Az alábbi munka mellett elvégezhető képzések indulnak felnőttek részére 2025. januártól a Tolna Vármegyei SZC Apáczai Csere János Technikum és Kollégium szervezésében.
2024. December 12. 09:04, csütörtök | Helyi
Dombóvár 1780-as kataszteri térképe a helytörténeti gyűjteményben
A Petőfi Kulturális Program által szervezett „Légy büszke az örökségedre!” című programelem keretén belül egy műtárgyat vehetett át Pintér Szilárd polgármester Ruzsa Éva igazgató asszonytól.
2024. December 11. 16:52, szerda | Helyi
A Dombóvári Szuperinfó legújabb száma oldalunkon már olvasható!
A lenti képre kattintva juthat el az olvasósarokba. Iratkozzon fel e-mail címével, hogy minden szerdán megkapja a Dombóvári Szuperinfó digitális változatát!